14.1.09

Päkapikk pidas kommionu ametit


14.01.2009, Tartu Postimees

Paksu metsa sees elas päkapikk Albert, kes jagas nii palju saiu kolme pika pai eest, et ta pealagi kulus kiilaks. Tema naine läks vaesusest tüdinuna minema, sest andis ju päkapikk saiad ära ilma rahata.

Jõuluvana soovitas vanal, paksul ja kiilakal päkapikul hakata piilujaks ja kommionuks. Albertil tuli akende taga passida, ega lapsed pahandust tee. Kui mõni võrukael oli üleliia ulakas, siis tema sussi sisse päkapikk kommi ei pannud.

«Juba tükk aega enne jõulusid hakkasid levima jutud, et liikvel on kiilakas päkapikk, keda hüütakse Nuhk Albertiks,» kirjutab Heiki Vilep oma uusimas raamatus.

Neid komme, mis ulakatest üle jäid, püüdis päkapikk headele lastele jagada. «Ta pakkus kommi otse tänaval ja parkides, koolimajade treppidel ja üldse – kus juhtus,» kirjutab Vilep.

«Kuna aga inimesed on vahel väga õelad, siis hakkas peagi levima ka jutt, et Nuhk Albert on poole kohaga Kommionu.»

Udujuttude tegelased

Vilepi uusimas raamatus «Une-Mati udujutud» on teisigi tegelasi, kes on kirja pandud ühtviisi nii lapsi kui ka nende vanemaid, raamatu ettelugejaid silmas pidades.

Ühes udujutus käivad üheskoos tööl sukk ja saabas, teine lugu pajatab taskuvaras Tarmost, kes varastab taskuid, ja kotipoiss Kostjast, kes kogub kotte.

Ja näiteks jutus «Jaagup ja Hendrik» on juttu laululembesest poisist Hendrikust, kes tahtis täheks saada ja kõndis seepärast taevale lähemal, katusel. Samuti laulda ja laule teha armastav Jaagup käis ka katusel, kuid mitte ärkvelolekus, vaid unes.

Kahekümnes raamat

«Une-Mati udujutud» on Heiki Vilepi 20. raamat ja ühtlasi 18. lasteraamat. Kõik 20 on ilmunud 21. sajandil, alates aastast 2001.

Nii nagu mitmed teisedki tema teosed, on ka äsja ilmunud jutukogumiku illustreerinud Ott Vallik alias Moritz.

Esimeses Vilepi lasteraamatus «Tere!» (2002) on kunstnik joonistanud samuti ühe tegelase kiilaspäiseks. See on onu Artur, kes saab ema käest kukla peale laksu iga kord, kui ta napsab praepannilt kartuliviilaka.

Rohkem või vähem saavad ennast kiilakate meeldivasse seltskonda lugeda ka kirjanik Heiki Vilep ja siinse uudisloo kirja pannud reporter.

Raimu Hanson, Postimees

Kommentaare ei ole: