14.9.08

Horlok ja Ürgvärava võti


Ootasin ära, et mis vastukajad maikuus ilmunud uuele ulmekale tulevad, ei julgenud nagu teemat enne puutuda.

Aga vastukajad tulid igati positiivsed. Vaatasin ESTER kataloogist - raamatukogudest laenutatakse mühinal ja Tartus olid vahepeal kõik ekemplarid väljas. Nüüdseks on ikka piisavalt häid sõnu öeldud ja tänan kõiki, kes mul seeläbi nüüd öösel magada lasevad.
Sai ju raamat koolipõlve fantaasiate põhjal kirjutatud. Mul muidugi väike hirm ka, et kohati tsipa keeruline teine lastele. Ma ise olin ju hull ulmekafänn ja neelasin kõik täiskasvanute vastavateemalised raamatud ka alla. Sestap oli tollane teadmistepagas ja ka fantaseerimine ise juba suhteliselt keerulised. Püüdsin küll kogu juttu lõbusamaks ja meelelahutuslikumaks teha - tegu ju ikkagi lasteulmekaga - aga üle lugedes leidsin ikka hunniku võõrsõnu. Kustutasin neid kaks tiiru maha ja asendasin kodumaiste sõnadega, aga ikka jäi sisse...
Igatahes on sedavõrd ilusaid sõnu kirjutatud ja kellegi kaudu edasi saadetud, et olen ka teravateks märkusteks valmis. Kõik ei ole ju ulmefännid. Mõned vihastavad nii meeletult, kui loevad nn. kuuma raamatut ja ei jaga grammigi pinginaabri vaimustust. Oleks vist pidanud kaane peale kirjutama: "Sina, kes sa ulmekirjandust ei armasta, jäta see raamat parem lugemata."
Mari Niitra arvustus Postimehes oli üllatavalt positiivne, kui tuletada meelde, et Liisu raamatu kohta kirjutas ta "üllatusteta raamat". Noojah. Praegu on Liisu jutud minu omadest vist kõige enam loetud ja Nukitsal said ka 8. koha mingi paari- või kolmesaja hulgast. Nii et, selle arvustamisega on nagu ta on. Horloki kohta kirjutas lõpus ainukese märkusena, et pikavõitu olevat. Sellepärast arvangi, et ulme mittefännidel ei tasu lugeda. Raamatu teises pooles tulevad sõjad ja muud sellised asjad - erinevate kosmoseasukate sõjalaevade kirjeldused, nende tööpõhimõtted, relvastus jne jne. Seda on päris mitu lehekülge ja huvi pakub selline süvenemine ainult andunud ulmefännidele. Tüdrukud ja vähem ulmesõbrad võivad ju need kohad vahele jätta - sisust nad sellega midagi ei kaota.
Vot selline jutt minu lasteulmekast. Kui ta ennast aastaga läbi müüb, kirjutan midagi sellist veel. Kui ei müü, siis vist ei kirjuta. Siis teen edasi seda, mis enamusele meeldib. Ei ole ju seegi paha.

2 kommentaari:

Gerli ütles ...

Paluks mitte alahinnata tüdrukuid, kes ka ulmet naudivad. :P

Heiki ütles ...

Vabandan, lihtsalt kipub nii olema, et tüdrukute seas on ulmefänne pisut vähem...