26.3.07

Mõtteid Kultuurkapitalist ja EKL-st

1. Kulka toetused võiksid Liidu liikmetele tulla eelisjärjekorras
2. Igasse Eestimaa raamatukokku vähemalt 1 eks igast eestikeelsest algupärasest kirjandusteosest
3. Vabakutselistele aastaringne toetus kasvõi keskmise pensioni ulatuses
4. Maha bürokraatlikud ja keerulised kulka taotluste ja araundevormid Liidu liikmetele! Aruandeks võiks olla ainult teos ise.
5. Tegevkirjutajast Liidu liige ei peaks taotlema soovitusi teistelt liikmetelt. See on küll ametlikult nüüd mittekohustuslik, aga tegelikult toimib kõva nimi taotluse all ikkagi. Liitu vastuvõtmine on iseenesest juba KL soovitus - autoriteetsem kui mistahes üksikisiku oma. Kui keegi põhja käib, jamaga maha saab või muidu minna laseb, reguleerigu seda asja Liit, mitte Kulka, kes ilmselt ei loegi käsikirju.
KL ei peaks valikuta kogu kremplit Kulkale esitama. Vastupidi, valik võiks karmimgi olla. Lihtsalt KL, kui loomeliit, võiks oma võimsust rohkem teadvustada-kasutada ja liikmetele tõeliseks katuseorganisatsiooniks olla ...

Miks peavad KL liikmed üldse läbima Kulka sõela? Kui KL toimiks nagu ametiühing või mis iganes terviklik üksus, siis piisaks ju sellest, et stipiavaldused saata KL vastavale komisjonile, kes siis esitab KL-i poolt Klukale taotluse kogusumma peale. KL-i liikmete aruandlus võiks olla KL-i kui kõikse pädevama organi otsustada. Siis tuleks kogu masinavärgi mädasus kohe päevavalgele - hetkel, mil Kulka ei eralda KL-ile näiteks sentigi. On ju NAK, Tuulelohe, Värske Rõhk jne. Nad kõik esitavad stipitaotlusi. Kas KL ei saaks seda teha?
Tuleb meelde linnakodanike ja Ükskülli juhtum. Ükshaaval nullitakse vajadusel (või lihtsalt suva järgi) kõik ära, linna on raske nullida. Praegu jätab KL oma liikmed ametnike meelevalda.
Miks ei võiks ma tuua oma trükikoja hinnapakkumise ja käsikirja (honoraritaotluse jms) Kirjanike Liitu, et omad ja pädevad inimesed selle läbi vaataksid koos ülejäänutega Kulkale esitaksid. Ja kui KL juba mõnest jaotusest raha ei saa, siis on ikka tõsine põhjus põhiseaduse tasemel asja kallale asuda.
Ja otse loomulikult tuleks kirjanike suhtes asendada mõiste "vabakutseline" "kutselisega".

Kommentaare ei ole: